VODIČ ZA PRIMJENU INDIVIDUALNOG TRANZICIJSKOG PROGRAMA

//VODIČ ZA PRIMJENU INDIVIDUALNOG TRANZICIJSKOG PROGRAMA

Tranzicija je prisutna u svim razdobljima života čovjeka, a jedna od njih jeste prelaz od škole do tržišta rada. Tranzicija osoba s Down sindromom od škole do tržišta rada može biti jako izazovna iz nekoliko razloga, a izdvajaju se: niska očekivanja i predrasude da osoba s Down sindromom ne može raditi, niska senzibiliziranost poslodavaca za zapošljavanje osoba s Down sindromom, manjak odgovarajućih politika za podsticanje poslodavaca da zapošljavaju osobe s Down sindromom, neadekvatni radni uvjeti, nedovoljna pripremljenost osobe s Down sindromom za rad i zapošljavanje i slično.

Proces zapošljavanja osoba s Down sindromom je određen sinergijskim djelovanjem pet faktora: porodica, obrazovanje, zakonska regulativa, sistem posredovanja i radno okruženje. Prvi faktor je porodica koji predstavlja temeljni sistem odgoja i obrazovanja i sponu u procesu pripreme za rad i zapošljavanje osoba s Down sindromom. Drugi faktor je kvalitetno formalno i neformalno obrazovanje koji predstavlja osnovnu pretpostavku za razvijanje kompetencija neophodnih za tržište rada i realizaciju radnih zadataka, te osiguranje zapošljivosti. Zakonska regulativa je, također, važan faktor koji je  pretpostavka za ostvarivanje prava, pa tako i prava na rad i zapošljavanje. Četvrti faktor je sistem posredovanja koji uključuje mrežu podrške koju čine različiti subjekti i predstavljaju sponu između obrazovanja i tržišta rada. Prilagođeno radno okruženje je peti faktor koji podrazumijeva univezalni dizajn i razumnu prilagodbu, pozitivne stavove poslodavaca, pripremljene i senzibilizirane radne kolege, mentorstvo, radnog asistenta i slično.

Vodič se bavi sistemom posredovanja u kojem ključno mjesto zauzima  individualni tranzicijski program. Individualni tranzicijski program (ITP) predstavlja alat za osobe s Down sindromom, njihove roditelje/staratelje i sve subjekte koji joj pružaju podršku u tranziciji od škole do tržišta rada. Individualni tranzicijski program je razvojni dokument što znači da je promjenjiv i vremenski osjetljiv. Svaki tranzicijski program je individualan i odnosi se na planiranje za konkretnu osobu, odnosno mora biti baziran na metodologiji planiranja usmjerenoj na osobu. Traje u zavisnosti od individualnih kapaciteta osobe i zahtjeva radnog mjesta, odnosno dok osoba s Down sindromom ne bude samostalna u obavljanju radnih zadataka ili bude osigurana povećana zapošljivost osobe kroz prekvalifikaciju, dokvalifikaciju, volonterski rad i slično ili se procijeni da se kroz tranzicijski program podcjenjuje ili precjenjuje osoba s Down sindromom, pa je potrebno kreirati adekvatniji program.

Vodič je razvijen u sklopu projekta Tranzicija osoba s Down sindromom od srednje škole do tržišta rada, koji je finansiralo Federalno ministarstvo rada i socijalne politike u 2019.godini.

Kliknite ovdje kako biste preuzeli Vodič za primjenu individualnog tranzicijskog programa.

2020-03-29T19:01:30+00:00Nedjelja, 29. Mart, 2020|