Prvo prilagođeno pozorište za osobe s invaliditetom

//Prvo prilagođeno pozorište za osobe s invaliditetom

Svečano smo otvorili  prvo prilagođeno pozorište za osobe s invaliditetom –Pozorište mladih Sarajevo 15.09.2018- Projekat „Kultura pripada i meni“

Svečano otvorenje prilagođenog Pozorišta mladih se upriličilo  premijernim prikazivanjem inkluzivne predstave „Svirala“, po tekstu Ahmeta Hromadžića, u režiji Alene Džebo, a u koprodukciji Udruženja Život sa Down sindromom FBiH i Pozorišta mladih. Na svečanom otvorenju zvanicama i medijima su se obratili i Andrea Rauber Saxer, ambasadorica Švicarske kao i Mirvad Kurić, ministar Ministarstva kulture i sporta Kantona Sarajevo.

Pozorište mladih Sarajevo je  prva  institucija kulture koja je prihvatila da kao javna institucija ispuni obavezu koju je država Bosna i Hercegovina preuzela ratificirajući Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom a to je da učini sve kako bi i osobe s invaliditetom mogle uživati u kulturi, što je jedno od  ljudskih prava, i to  ravnopravno kao i sve druge osobe koje žive u Bosni i Hercegovini.

Projekat “Kultura pripada i meni” je otvorio pitanja položaja osoba s invaliditetom (u daljem tekstu OSI) u oblasti kulture, te je uspostavio model potpune pristupačnosti jednog pozorišta. Ovo je prvi projekat u BiH kojim je urađena sveobuhvatna analiza pozorišta u odnosu na potrebe osoba različitih oblika invaliditeta. Na temelju situacione analize izrađen je i realiziran program mjera za otklanjanje zatečenih barijera. Program mjera je zasnovan na razumnoj prilagodbi iz UN Konvencije o pravima OSI i Uredbi o prostornim standardima, urbanističko tehničkim uslovima i normativima za sprječavanje stvaranja arhitektonsko-urbanističkih prepreka za lica sa umanjenim tjelesnim mogućnostima FBiH. Program mjera za otklanjanje barijera obuhvatao je adaptacijske, građevinsko-zanatske radove i nabavku opreme, pomagala i oznaka. Također, u cilju edukacije glumaca, režisera, dramaturga i drugih kulturnih stvaraoca, režirana je i prikazana inkluzivna  predstava, u kojoj su glumili djeca sa i bez invaliditeta. Da bi se povećala svijest o mogućnostima OSI i senzibilizirali kulturni radnici o potrebama OSI, realizirana je obuka osoblja PM, kroz informativno-edukativne radionice. Radionice su vodili predstavnici organizacija osoba s invaliditetom a kroz saradnju sa njihovom koalicijom u Kantonu Sarajevo. S ciljem podizanja svijesti šire javnosti o mogućnostima osoba s invaliditetom producirano je 6 video priča, koje direktno govore o značaju aktivnog učešća OSI u kulturnom životu. Projekat je, u konačnici, pokrenuo proces promjena politike u kulturi prema OSI.

Partneri na projektu bili su Ministarstvo kulture i sporta KS, Pozorište mladih Sarajevo,  Koalicija  organizacija osoba s invaliditetom Kantona Sarajevo i MyRight  u BiH.

2019-07-29T15:17:04+00:00Subota, 15. Septembar, 2018|