PRVA MEĐUNARODNA KONFERENCIJA U SISTEMU SOCIJALNE ZAŠTITE – “IZAZOVI U RADU SA PORODICOM DANAS”

//PRVA MEĐUNARODNA KONFERENCIJA U SISTEMU SOCIJALNE ZAŠTITE – “IZAZOVI U RADU SA PORODICOM DANAS”

U organizaciji KJU “Porodično savjetovalište” realiozovana je Prva međunarodna konferencija u sistemu socijalne zaštite – “Izazovi u radu sa porodicom danas”. U ime Udruženja Život sa Down sindromom Federacije Bosne i Hercegovine, Maida Agic, članica Upravnog odbora Udruženja predstavila je Program osnaživanja roditelja/staratelja u oblasti mentalnog zdravlja.

Roditelji djece s invaliditetom u sistemu podrške porodicama nisu prepoznata u dovoljnoj mjeri kao kategorija kojoj treba podrška. Na putu odrastanja svog djeteta roditelji se suočavaju sa nebrojenim izazovima koji ih mogu oslabiti do te mjere da odustaju od borbe za uključivanje svog djeteta koja uključuje rad na sebi, učenje o Down sindromu, rad sa djetetom, pronalazak stručne podrške, međuroditeljska podrška i dr. Sa druge strane, u želji da svom djetetu daju maksimum sebe, roditelji trpe snažne emotivne reakcije zbog mnogobrojnih barijera koje društvo postavlja ispred njih i njihovog djeteta. Kao rezultat ovog stanja roditelji često zanemaruju sebe, svoj profesionalni razvoj i često nisu u stanju organizirati svoj život na način da ne preuzimaju svo breme odrastanja njihovog djeteta na sebe. Sistem treba prepoznati ove i druge rizike, pratitit ih i prevenirati kvalitetnom, ciljanom i blagovremenom podrškom roditeljima.

Program osnaživanja roditelja/staratelja koje provodi naše udruženje je dio višegodišnjeg projekta Sretna porodica – sretno dijete. Glavni cilj programa je da roditelji prepoznaju vlastite kapacitete i resurse te unaprijede znanja i vještine s ciljem prevencije poteškoća u psihološkom funkcioniranju i unapređenja kvalitete svog mentalnog zdravlja. Program je namijenjen svima koji pružaju podršku porodicama djece s Down sindromom. Program je kreiran i pilotiran sa grupom roditelja u saradnji sa profesoricama Mirnom Marković i Amelom Dautbegović.

Roditelji djece s Down sindromom suočavaju se sa mnogo više izazova kada je u pitanju njihova roditeljska uloga, što očekivano predstavlja rizik za pojavu više razine stresa, u odnosu na ostale roditelje. Stres se javlja jer je previse nepoznatog u njihovim životima, roditelji su suočeni sa većim brojem novih i intenzivnijih aktivnosti u toku dana (ljekarski pregledi djeteta, habilitacijski i rehabilitacijski programi, briga o djetetu, ostvarivanje različitih prava djeteta…) usljed čega se i pojavljuje veća potreba za finansijskim sredstvima. Pored toga, svakodnevno, roditelji nailaze na različite predrasude što predstavlja još jedan dodatni izvor stresa.  Shodno navedenom, unutar porodice dolazi do reorganizacije (ili potrebe za reorganizacijom), promjene načina života, porodičnoj dinamici I slično. Viša razina obrazovanja roditelja, dostupnost edukacija, finansijska sigurnost i sistemska podrška ključni su protektivni faktori koji omogućavaju lakše prevazilaženje kriza i postizanje uspješne prilagodbe i funkcionalnosti cijele porodice. To je moguće ukoliko se porodica osnaži da koristi strategije rješavanja problema uz smanjenje napora i nivoa stresa. U suprotnome, negativna emocionalna stanja roditelja negativno utiču na kognitivni i socioemocionalni razvoj djeteta. Važno je istaći da programi podrške trebaju biti individualizirani, obzirom na razlike među roditeljima.

Izvadak iz Program osnaživanja roditelja- staratelja u oblasti mentalnog zdravlja

 

By |2024-09-13T14:54:02+00:00Petak, Septembar 13, 2024|Nekategorisano|Komentari isključeni za PRVA MEĐUNARODNA KONFERENCIJA U SISTEMU SOCIJALNE ZAŠTITE – “IZAZOVI U RADU SA PORODICOM DANAS”