Okrugli sto pod nazivom “Zapošljavanje osoba sa Down sindromom – izazovi i perspektiveˮ

//Okrugli sto pod nazivom “Zapošljavanje osoba sa Down sindromom – izazovi i perspektiveˮ

Sarajevo, 14.11.2022.godine– Udruženje “Život sa Down sindromom Federacije Bosne i Hercegovineˮ  je organizovalo  Okrugli sto pod nazivom “Zapošljavanje osoba sa Down sindromom – izazovi i perspektiveˮ

Okrugli sto se realizirao u sklopu projekta “Povećanje prilika za zapošljavanje mladih sa Down sindromom na području Općine Ilidža “ koji je podržala Općina Ilidža.

 

Cilj Okruglog stola bio je ukazati na važnost i obavezu zapošljavanja osoba sa Down sindromom na otvorenom tržištu rada, ali i govoriti o važnosti multisektorskog pristupa i uključivanja svih nadležnih institucija u donošenju sistemskih rješenja, a u skladu sa UN Konvencijom o pravima osoba s invaliditetom. Na okruglom stolu su učestvovali predstavnici Ministarstva za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo, predstavnici Federalnog zavoda za zapošljavanje, Kantonalne službe za zapošljavanje i općinskih biroa, predstavnici Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditeteom, predstavnici srednjih škola i privrednici, predstavnici Porodičnog savjetovališta, roditelji i mladi.

 

Tom prilikom je, ispred Udruženja, prof.dr. Lejla Kafedžić prezentovala vodič „Zapošljavanje osoba sa Down sindromom – izazovi i perspektive“. Obzirom da je u procesu traženja posla i zapošljavanja neohodno osigurati kvalitetnu tranziciju od  škole do tržišta rada, predstavljen je i Individualni tranzicjiski program, kao mogući alat u tom procesu. O Programu je govorila izvršna direktorica udruženja DUGA, gđa Anka Izetbegović.

Nakon toga, prisutni su imali priliku čuti dva primjera pozitivne prakse zapošljavanja mladih s Down sindromom. Predstavile su se kompanija OBI i Općina Centar.

 

U diskusiji su se otvorila pitanja i čuli  prijedlozi za povećanje prilika za zapošljavanje mladih s Down sindromom. Zaključeno je da je primarno potrebno uskladiti zakonodavstvo iz ove oblasti sa UN Konvencijom o pravima osoba s invaliditetom, čija je potpisnica i Bosna i Hercegovina.

…………….

Pravo na rad i zapošljavanje osoba s invaliditetom jedno je od temeljnih ljudskih prava i onemogućavanje realizacije tog prava, svakako, spada u kršenje prava i diskriminaciju (Vijeće Evrope, 2003). Rad i zapošljavanje značajno određuju nivo zadovoljstva, stepen ispunjenosti osnovnih ljudskih potreba, ali i kvalitetu života u cjelini. Primarno, rad i zapošljavanje mladih s Down sindromom znači da je mlada osoba u situacijama stalnog učenja, vidljivosti u društvu, ostvarivanja prijateljstva, povećanja samopouzdanja i samopoštovanja. Svjesni da bosanskohercegovačko društvo još uvijek nije otvoreno za zapošljavanje mladih s Down sindromom, naše udruženje godinama promoviše i zagovora poštivanje prava na rad i zapošljavanje mladih s Down sindromom.

2022-11-15T15:33:43+00:00Utorak, 15. Novembar, 2022|