OBUKA RADNIH ASISTENATA – INKLUZIVNO ZAPOŠLJAVANJE OSOBA S INTELEKTUALNIM INVALIDITETOM

//OBUKA RADNIH ASISTENATA – INKLUZIVNO ZAPOŠLJAVANJE OSOBA S INTELEKTUALNIM INVALIDITETOM

Danas je drugi dan obuke nezaposlenih osoba iz Hercegovačko-neretvanskog kantona, Tuzlanskog kantona, Zeničko-dobojskog kantona i Kantona Sarajevo, kojom učesnici stiču znanja i vještine potrebne za podršku osobama s intelektualnim teškoćama na radnom mjestu.  Obuka se provodi u okviru projekta “Inkluzivno zapošljavanje osoba s intelektualnim invaliditetom ” koji podržava Vlada Švicarske, a implementira Udruženje Život sa Down sindromom Federacije Bosne i Hercegovine.

Važnost zapošljavanja osoba s invaliditetom
Zaposlenje odnosno redovan posao je važan za svaku osobu. Rad daje ljudima osjećaj svrsishodnosti, pomaže im da se osjećaju korisno i omogućava im da doprinesu svomboljitku. Zaposlenje omogućava ljudima da se ekonomski osamostale, razviju nove vještine i grade mnoge i nove društvene veze. Zapošljavanje osoba s invaliditetom pa tako i osoba s Down sindromom čini društvo pravednijim, a radno okruženje bogatijim i raznovrsnijim. Uz podršku radnih asistenata, zapošljavanje osoba s invaliditetom može biti uspješno i na dobrobit svim članovima društva. Otvoreno tržište rada pruža priliku osobama s invaliditetom da upotrijebe svoje znanje, talente i sposobnosti, ali je upravo to ono čime obogaćuju i daju novu dimenziju radnoj sredini.

Važnost za osobe s invaliditetom
Pravo na rad osoba s invaliditetom, uključujući mlade s Down sindromom, jedno je od osnovnih ljudskih prava. Svaka mlada osoba zaslužuje priliku da se profesionalno ostvari, odnosno da se zaposli i radi na poslu koji voli, koji je potiče na učenje i gdje se osjeća prihvaćenom i dijelom zajednice. Zapošljavanje osoba s Down sindromom donosi brojne prednosti. Posao im omogućava da razviju i unaprijede postojeće, i steknu nove vještine učeći na drugačiji način, postanu samostalnije i imaju finansijsku korist od svog rada, a sve ovo ih motiviše da budu vrijedni i odgovorni radnici. Zaposlene osobe s Down sindromom imaju veću samopouzdanje i bolje mentalno zdravlje, duže održavaju nivo svojih kognitivnih sposobnosti, razvijaju osjećaj da su korisni ne samo sebi i svojoj porodici, nego i radnoj sredini i društvu. Uz podršku i razumnu prilagodbu radnog okruženja, osobe s Down sindromom mogu biti vrlo produktivni i pouzdani radnici.

Važnost za poslodavce
Poslodavci koji zapošljavaju osobe s Down sindromom često primjećuju pozitivne promjene u radnom okruženju. Osobe s Down sindromom unose novu energiju u tim i kreativnost, odnosno različit odnos prema rješavanju problema i održavanju pozitivne atmosfere. Njihovo učešće na radnom mjestu i organizaciji može poboljšati međuljudske odnose jer podstiče toleranciju, saradnju, strpljenje i razumijevanje među zaposlenicima. Pored toga, poslodavci koji svojim primjerom zapošljavanja osoba s invaliditetom promovišu inkluzivno zapošljavanje, stiču pozitivnu reputaciju u javnosti, gradeći imidž socijalno odgovorne radne sredine.

Važnost radnih asistenata u podršci zapošljavanju
Osobe s invaliditetom pa tako i s Down sindromom, često trebaju dodatnu podršku kako bi uspješno obavljale svoje radne zadatke. U tome im mogu pomoći radni asistenti, koji im pružaju neophodnu podršku kroz cijeli proces zapošljavanja: od toga da ih uvode u posao i pomažu da se lakše snađu na radnom mjestu, razumiju zadatke, komuniciraju s kolegama, do krajnjeg cilja da se podrška radnog asistenta zamijeni prirodnom i mentorskom podrškom radnih kolega. Radni asistenti ne samo da pružaju tehničku pomoć u obavljanju zadataka, već i stvaraju most između zaposlenika s invaliditetom i ostatka tima, pomažući u prevazilaženju socijalnih barijera i razvijanju inkluzivne radne kulture. Ova podrška je ključna za uspjeh u poslu, ali je od izuzetne važnosti i za poslodavce jer im pomaže u stvaranju produktivnog i sigurnog radnog okruženja za sve zaposlene.

Važnost za porodicu
Zapošljavanje pozitivno utiče i na porodice osoba s invaliditetom. Kada njihovi članovi dobiju priliku da rade, porodice često osjećaju veće olakšanje i sigurnost, razvijaju osjećaj ponosa i smirenosti, dok se pritisci i strahovi vezani za budućnost članova njihovih porodica, smanjuju. Pored neovisnog stanovanja u zajednici, zaposlenje osobe s invaliditetom, najviše utiče na sigurnu budućnost osobe s invaliditetom.

Važnost za zajednicu
Zapošljavanje osoba s invaliditetom, uključujući osobe s Down sindromom, ima pozitivan uticaj na zajednicu jer smanjuje socijalnu isključenost i povećava vidljivost, pravednost i ravnopravnost time što daje priliku svim članovima društva da daju svoj doprinos onoliko koliko mogu. A svaki doprinos zaposlenika povećava ekonomsku snagu organizacije samim tim i zajednice i države.

Projekt Inkluzivno zapošljavanje osoba s intelektuanim invaliditetom
S ciljem unapređenja zapošljavanja osoba s invaliditetom, Vlada Švicarske podržava projekt
Inkluzivno zapošljavanje osoba s intelektualnim invaliditetom koji implementira Udruženje Život sa Down sindromom FBiH. Ovaj projekt fokusiran je na poboljšanje pristupa otvorenom tržištu rada za osobe s intelektualnim invaliditetom kroz jačanje kapacitete sistema posredovanja i zapošljavanja. Kako bi usluge koje sistem obezbjeđuje bile inkluzivne i bazirane na potrebama mladih osoba s invaliditetom uključujući osobe s Down sindrom, projekt jača kompetencije savjetodavaca unutar službi za zapošljavanje, obezbjeđuje podršku edukujući radne asistente, koji se uvode kao pravo Zakonom o jedinstvenim načelima i okviru materijalne podrške osobama s invaliditetom u Federaciji Bosne i Hercegovine, istovremeno osnažujući poslodavce da shvate važnost prilagodbe radnog mjesta. Ova sinergija najvažnijih aktere u procesu posredovanja i zapošljavanja omogućava bolji pristup otvorenom tržištu rada i osigurava dugoročno održivo zapošljavanje osoba s invaliditetom.

By |2024-09-10T12:46:52+00:00Utorak, Septembar 10, 2024|Nekategorisano|Komentari isključeni za OBUKA RADNIH ASISTENATA – INKLUZIVNO ZAPOŠLJAVANJE OSOBA S INTELEKTUALNIM INVALIDITETOM