MENTALNO ZDRAVLJE RODITELJA – IZAZOVI I PERSPEKTIVE

//MENTALNO ZDRAVLJE RODITELJA – IZAZOVI I PERSPEKTIVE

Sarajevo, 27. 09. 2022. godine – Udruženje “Život sa Down sindromom Federacije Bosne i Hercegovine“ realizovalo je Okrugli sto pod nazivom “MENTALNO ZDRAVLJE RODITELJA – IZAZOVI I PERSPEKTIVE“.

Okrugli sto realizovao se u sklopu projekta “Poboljšanje kvalitete života porodica djece s Down sindromom“ koji finansira Institute for Population and Development.

Cilj Okruglog stola bio je da se kroz prezentaciju trening programa iz oblasti mentalnog zdravlja, koji smo kreirali u svrhu unapređenja podrške roditeljima djece s Down sindromom i diskusiju učesnika, podigne svijest o važnosti uspostave sistemske podrške roditeljima djece s invaliditetom. Trening program pod nazivom “Program osnaživanja roditelja u oblasti mentalnog zdravlja“ kreirale su i prezentovale doc. dr. sc. Mirna Marković i prof. dr. sc. Amela Dautbegović.

Okruglom stolu prisustvovali su predstavnici Ministarstva za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo, Ministarstva za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo, Centra za mentalno zdravlje Kantona Sarajevo, JU Kantonalnog centra za socijalni rad, Filozofskog fakulteta UNSA, KJU Porodičnog savjetovališta, Instituta za preduniverzitetsko obrazovanje te predstavnici nevladinih organizacija.

Na Okruglom stolu, u uvodnom dijelu, govorila je predsjednica Udruženja Sevdija Kujović, dajući osvrt na obaveze koje je Bosna i Hercegovina preuzela ratificirajući UN Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom.

Skupu su se obratili i predstavnici KJU Porodičnog savjetovališta: Nataša Kahrimanović i Fikreta Mulaosmanović-Smajić koje su predstavile plan razvoja novih usluga u ovoj ustanovi, sa akcentom na program rane intervencije, koji predviđa podršku i roditeljima kao i ostalim članovima porodice djece s invaliditetom. Također su sa prisutnima podijelile svoje iskustvo u dosadašnjem radu sa porodicama.

Predstavnica Instituta za populaciju i razvoj Renata Krstanović predstavila je projekat Mentalno zdravlje u Bosni i Hercegovini te podijelila njihovo iskustvo u pružanju podrške porodicama. Na kraju je dala par preporuka koje su obuhvaćene zaključcima Okruglog stola.

Prije diskusije, uvažene profesorice Mirna Marković i Amela Dautbegović predstavile su trening program koje su razvile kroz rad sa grupom roditelja našeg udruženja. Nakon predstavljanja Programa, istakle su da Program može biti inspiracija i motivacija drugim institucijama, udruženjima ali i donosiocima odluka kako bi upravo donosili odluke koje bi značili sistemsku uspostavu ovakve vrste podrške. Diskusija je bila vrlo konstruktivna, te su na kraju usvojeni sljedeći zaključci:

  • Osnažiti stručne kompetencije profesionalaca u sektorima obrazovanja, zdravstva i socijalne zaštite za rad s porodicama djece i mladih s Down sindromom s ciljem pružanja savjetodavne i terapijske podrške;
  • Razviti i učiniti dostupnim nove usluge iz područja mentalnog zdravlja za roditelje, staratelje ili hraniteljske porodice djece i mladih s invaliditetom;
  • Uspostaviti intersektorsku saradnju u cilju pružanja što kvalitetnijih usluga porodicama djece i mladih s Down sindromom, s posebnim naglaskom na ranu intervenciju i dostupnost usluga u zdravstvu;
  • Izraditi protokole za pružanje stručne podrške porodicama;
  • Uspostaviti mehanizme saradnje vladinog i nevladinog sektora u cilju unapređenja kvalitete mentalnog zdravlja roditelja/staratelja djece i mladih s Down sindromom;
  • Uključiti donosioce odluka u stručna okupljanja i tematske rasprave u cilju preuzimanja obaveza za provedbu predloženih mjera, programa ili usluga;
  • Provoditi kampanje za podizanje svijesti o važnosti brige za mentalno zdravlje.

 

O mentalnom zdravlju roditelja djece s invaliditetom se i ne govori dovoljno, pa samim tim i nadležne insitucije ne preduzimaju mjere kojima će ih u procesu odrastanja njihove djece s invaliditetom osnažiti. Usljed nedostatka ove vrste podrške porodicama od strane nadležnih institucija, smatramo opravdanim da ovim i sličnim projektima, udruženim snagama zagovaramo sistemska rješenja koja uključuju sve one kojima je pomoć potrebna, rješenja koja će značiti kontinuitet u podršci i rješenja koja će biti održiva.

Pravovremene informacije, osnaživanje porodica djece s invaliditetom i nesmetan pristup potrebnoj stručnoj podršci od presudnog su značaja za djetetov razvoj, ali i društvenu uključenost porodica. Mnogobrojna istraživanja dokazuju da učinkovita podrška porodicama i djeci osiguravaju kvalitet u svim područjima rasta i razvoja djeteta. Adekvatna podrška roditeljima ima, također, veliki uticaj na stabilnost porodice i pomaže joj da savlada mnogobrojne barijere s kojima se oni i njihova djeca suočavaju u svakodnevnom životu.

Izvod iz Programa

Budući da istraživanja konzistentno ukazuju da je psihofizičko zdravlje roditelja, posebno majke koja je intenzivnije uključena u odgoj i brigu o djetetu, jedan od najvažnijih faktora koji determinira kvalitetu života djeteta s Down sindromom (Bourke i sur., 2008), potrebno je veću pažnju posvetiti razvoju i implementiranju programa usmjerenih na unapređenje i zaštitu mentalnog zdravlja roditelja. Takvi programi trebaju staviti u fokus unapređenje strategija suočavanja roditelja koje će omogućiti rješavanje problemskih situacija uz smanjenje napora i razine stresa. Obitelji koje koriste strategije usmjerene na rješavanje problema postižu više rezultate na mjeri kvalitete života (Cunningham, 1996). Novija istraživanja ukazuju da prisustvo neprijatnih emocionalnih stanja, poput depresije roditelja djece s Down sindromom, sistematski negativno utiče na rani kognitivni, bihevioralni i socioemocionalni razvoj djeteta (D'Souza, 2020). Sve prethodno navedeno ukazuje da treba uzeti u obzir i postojanje značajnih razlika među roditeljima djece sa Down sindromom koje je neophodno uvažiti pri planiranju i realizaciji različitih prevencijskih i intervencijskih programa usmjerenih na unapređenje mentalnog zdravlja i jačanje roditeljskih kompetencija.

 

doc. dr. sc. Mirna Marković i prof. dr. sc. Amela Dautbegović

 

2022-09-28T13:40:14+00:00Srijeda, 28. Septembar, 2022|