U Bosni i Hercegovini se 6. oktobra 2024. održavaju Lokalni izbori. Shodno tome, podsjećamo na prava osoba s invaliditetom pojašnjena u članovima 21. i 29. UN Konvencije pravima osoba s invaliditetom.
Bosna i Hercegovina je ratificirala UN Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom 2010. godine. koja utvrđuje temeljna ljudska prava osoba s invaliditetom i koja definiše potrebne mjere i korake koje naša država, na svim svojim administrativnim dijelovima, mora poduzeti kako bi u najvećoj mogućoj mjeri obezbjedila poštivanje prava osoba s invaliditetom.
Šta je sve potrebno uraditi kako bi osoba s invaliditetom nesmetano učestvovala na izborima, dakle glasala, ali i bila birana, opisano je u članovima 21. i 29. UN Konvencije o pravima osoba s invaliditetom.
Član 21. SLOBODA IZRAŽAVANJA I MIŠLJENJA, I PRISTUP INFORMACIJAMA
Ovaj član osigurava da osobe s invaliditetom mogu izraziti svoja mišljenja i ideje te pristupiti informacijama u različitim pristupačnim formatima. Ovo znači da vlasti imaju obavezu da osiguraju da sve informacije, posebno one koje su važne za javni život, budu dostupne u formatu i obliku koji osobe s invaliditetom mogu koristiti. Tako osobe koje su slijepe ili slabovide trebaju imati informacije napisane na Brajevom pismu, obezbjeđene kao audio zapis ili napisane u Word dokumentu koji je čitljiv za čitače ekrana koje koriste osobe koje su slijepe.
Osobe s intelektualnim teškoćama trebaju imati informacije koje su napisane na jednostavnom jeziku, koristeći “Easy to read” metodologiju, koja kombinuje jednostavne riječi i ilustracije.
Gluhe osobe trebaju imati mogućnost da koriste pomoć osoba koje su tumači znakovnog jezika ili titlovima odnosno tekstualnim prikazom slušnog sadržaja s dodatnim opisima.
Osobe koje imaju različite invaliditete mogu izabrati drugi oblik pristupačnih informacija koji najbolje odgovara njihovom razumijevanju.
U kontekstu lokalnih izbora u BiH, ovo znači da vlasti moraju osigurati da osobe s invaliditetom mogu razumjeti sve važne informacije o izborima u svim korištenim medijima i načinima – ko su kandidati, koja su njihova obećanja, kako glasati. Na primjer, glasački materijali kao i uputstva o glasanju trebaju biti prilagođeni osobama s različitim invaliditetom. Bez toga, osobe s invaliditetom ne mogu učestvovati na izborima, jer jednostavno nemaju pristup svim dostupnim informacijama.
Član 29. SUDJELOVANJE U POLITIČKOM I JAVNOM ŽIVOTU
Ovim članom se osigurava se da se osobe s invaliditetom mogu uključiti u politiku kroz rad političkih stranaka i drugih organizacija, da imaju mogućnost glasanja i mogućnost kandidiranja na izborima na ravnopravnim osnovama sa drugima. Osim samog glasanja, osobe s invaliditetom moraju imati priliku da se kandiduju za neke političke funkcije. To bi značilo da političke stranke moraju biti otvorene i razumjeti na koji način da privuku i omoguće smisleno uključivanje osoba s invaliditetom.
Osobe s invaliditetom predstavljaju 15% stanovništva, a ako na to dodamo i njihove članove porodica, oni predstavljaju veliko glasačko tijelo i svaka politička stranka bi trebala potruditi pridobiti ih i kao članove stranke i kao biračko tijelo.
LOKALNI IZBORI U BIH SU PRILIKA DA VLASTI ISPUNE OBAVEZE PREMA OSOBAMA S INVALIDITETOM
Izborna komisija treba osigurati da su sva glasačka mjesta pristupačna za osobe s invaliditetom kako fizički tako i u smislu obezbjeđenja pristupačnih informacija.
Političke stranke trebaju svoje programe i kampanje praviti u formatima prilagođenim osobama s različitim vrstama invaliditeta (npr. web stranice prilagođene čitačima ekrana, materijali na „easy to read“ odnosno jednostavnom jeziku, znakovni tumač koji prevodi njihove video spotove).
Mediji moraju emitovati informacije o izborima na način koji je pristupačan, uključujući titlove, prevode na znakovni jezik i objavljivanje lako razumljivih informacija o kandidatima i njihovim programima.
Članovi 21. i 29. Konvencije o pravima osoba s invaliditetom su usko povezana jer pristup informacijama (član 21.) direktno utiče na mogućnost političkog učešća (član 29). Ako osoba s invaliditetom ne može pristupiti informacijama o izborima ili političkim opcijama, ona realno i gubi pravo da donese odluku na osnovu pravih informacija. S druge strane, ako izborni proces nije pristupačan, čak i informisani građani s invaliditetom ne mogu ostvariti svoje prava na glasanje.
Pravilna primjena članova 21. i 29. Konvencije o pravima osoba s invaliditetom može omogućiti osobama s invaliditetom povećano i značajno učestvovanje u političkom i javnom životu, konkretno na Lokalnim izborima 2024. godine, koji ne samo da su važni za njih, nego i za jačanje demokratije u našoj zemlji.
Članovi 21 i 29. UN Konvencije o pravima osoba s invaliditetom napisali smo jednostavnim tekstom po „Easy to read“ standardima na https://nekajacu.ba/pravo-na-sudjelovanje-u-politickom-zivotu/