Realizirana obuka za primjenu Kalendara preventivnog praćenja zdravstvenog stanja osoba s Down sindromom.
Po mnogim svjetskim istraživanjima, uz Down sindrom se mogu pridružiti određene bolesti koje je važno prevenirati. Primjena Kalendara upravo to i omogućava.
O ovim a i drugim temama kao što su rana intervencija i neophodni protokoli, pravilna ishrana idr, danas je govorila dr. Mensuda Hasanhodžić, pedijatrica i medicinska genetičarka, odgovorajući na mnogobrojna pitanja ljekara, fizioterapeuta, medicinkih sestara,
roditelja….
Prisutni su bili ljekari s Pedijatrijske klinike UKC Sarajevo, Opće bolnice Abdulaha Nakaš, Doma zdravlja Kantona Sarajevo, psihoterapeuti Porodičnog savjetovališta, roditelji….dakle većina onih koji trebaju predstavljati mrežu podrške oko djeteta i njegove porodice. Sumnja da novorođena beba ima Down sindrom je vijest koja se treba saopštiti roditeljima, prvenstveno prvo majci.
Koliko je važno da ta vijest bude izrečena vrlo pažljivo, vodeći računa o mogućoj traumi koju roditelj može doživjeti ali i održati profesionalizam, dakle, kao jednom vrlo izazovnom momentu, pored dr. Mensuda Hasanhodžić, govorila je i Anka Radić-Izetbegović, gestalt psihoterapeutkinja. Jedna velika studija pokazuje da prve riječi koje roditelj čuje i način na koji mu se to saopšti obilježe njegov cijeli život.
Zbog toga, Preventiivni program praćenja zdravstvenog stanja osoba s Down sindromom mora postati dijelom službenih protokola na sva tri nivoa zdravstvene zaštite i od toga nećemo odustati.
Aktivnost podržalo Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo.