Pandemija COVID-19 pojačava nejednakosti koje imaju milioni osoba s invaliditetom na svijetu, rekao je generalni tajnik UN-a António Guterres u pokretanju izvješća objavljenog u srijedu u kojem se poziva na oporavak koji uključuje osobe s invaliditetom i odgovor na krizu.
Čak i u normalnim okolnostima, osobe s invaliditetom imaju manji pristup obrazovanju, zdravstvenoj zaštiti i mogućnosti primanja ili sudjelovanja u svojim zajednicama, rekao je gospodin Guterres.
Također imaju veću vjerojatnost da će živjeti u siromaštvu i trpiti veće stope nasilja, zanemarivanja i zlostavljanja.
“Pandemija pojačava ove nejednakosti – i stvara nove prijetnje”, otkrio je.
- Guterres rekao je da su osobe s invaliditetom među najteže pogođenim. Suočavaju se s nedostatkom javno dostupnih zdravstvenih informacija i značajnim preprekama za provođenje osnovnih higijenskih mjera, kao i nepristupačnim zdravstvenim ustanovama.
“Ako se suoče s COVID-19, vjerojatnije je da će mnogi razviti teška zdravstvena stanja koja mogu rezultirati smrću”, dodao je.
Stope smrtnosti kod kuće “zadivljujuće”
„Udio smrtnih slučajeva povezanih s COVID-19 u domovima skrbi – gdje su starije osobe s invaliditetom prezastupljene – kreće se od 19 posto do zapanjujućih 72 posto“.
Uz to, u nekim se zemljama odluke o racionalizaciji zdravstvene zaštite temelje na diskriminatornim kriterijima, poput dobi ili pretpostavki o kvaliteti ili vrijednosti života, zasnovanim na invalidnosti: nešto što se ne smije dopustiti.
“Moramo garantovati jednaka prava osobama s invaliditetom na pristup zdravstvenoj zaštiti i postupcima spašavanja tokom pandemije”, rekao je.
Veći rizik od gubitka posla i obiteljskog nasilja
Pandemija COVID-19 na druge načine pogađa osobe s invaliditetom.
Gospodin Guterres rekao je da će oni koji su se suočili s isključenjem zaposlenja prije krize sada vjerojatnije izgubiti posao. Oni će također imati većih poteškoća u povratku na posao.
Ipak, manje od 30 posto osoba sa značajnim invaliditetom ima pristup pogodnostima. U zemljama s niskim primanjima taj je broj samo jedan posto.
U međuvremenu, osobe s invaliditetom – posebno žene i djevojke – suočavaju se s većim rizikom obiteljskog nasilja koje je porastalo u toku pandemije.
Sigurna prava, promicanje inkluzije
Šef UN-a pozvao je vlade da osobe s invaliditetom stave u središte odgovora i napora za oporavak COVID-19 te da se savjetuju i sarađuju s njima.
Ovaj sektor stanovništva također ima dragocjeno iskustvo u pogledu napredovanja u uvjetima izolacije i alternativnih radnih aranžmana.
“Kad osiguravamo prava osoba s invaliditetom, ulažemo u našu zajedničku budućnost”, rekao je šef UN-a.
- Guterres naglasio je važnost ciljeva održivog razvoja (SDG) u stvaranju uključivijih i pristupačnijih društava.
Generalni sekretar dodao je da UN daje svoj dio kroz Strategiju uključenosti UN-a o invalidnosti koju je pokrenula prošle godine.
Kroz Strategiju, sistem UN-a će integrirati osobe s invaliditetom u čitav svoj rad s ciljem postizanja transformativnih i trajnih promjena.
Slično tome, UN-ov ured za ljudska prava prošle sedmice je izdao smjernice u kojima se navode ključne akcije koje vlade i sudionici mogu poduzeti kako bi pružili podršku osobama s invaliditetom tokom pandemije.
Također opisuje obećavajuće prakse koje su već primijenile neke zemlje, poput premještanja nekih osoba s invaliditetom iz institucionalnih okruženja kako bi bili kod kuće sa svojim obiteljima.
Čitavu vijest možete pogledati na LINKU.