Odbor za inkluzivno obrazovanje Koordinacionog odbora Udruženja osoba s invaliditetom Kantona Sarajevo organizovao je okrugli sto „Razumna prilagodba kao obaveza i preduslov za kvalitetno obrazovanje djece s invaliditetom“, koji je održan 18.09.2019. u hotelu Holiday, s početkom u 12h.
Odbor za inkluzivno obrazovanje je tijelo Koordinacionog odbora Udruženja osoba s invaliditetom Kantona Sarajevo formiranog s ciljem zagovaranja za sprovođenje Člana 24. Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom.
Predsjednica udruženja „Život s Down sindromom FBiH“, Sevdija Kujović, kao članica Odbora za inkluzivno obrazovanje, imala je izlaganje na temu „ Kvalitetno obrazovanje za djecu s invaliditetom kroz primjenu razumne prilagodbe“.
Zaključke i preporuke sa ovog okruglog stola Odbor će dostaviti na tematsku sjednicu Skupštine Kantona Sarajevo, zakazanu za 30.09.2019. godine, koja će biti posvećena obrazovanju.
Nakon uvodničara i veoma sadržajne diskusije učesnici okruglog stola su usvojili sljedeće zaključke i preporuke:
Učesnici Okruglog stola saglasni su da ne postoji potpuno razumijevanje člana 24 UN Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom, te se isti dosljedno ne implementira kroz zakonske okvire koji se tiču obrazovanja u Kantonu Sarajevo. Iz tih razloga djeca i mladi sa invaliditetom nisu u mogućnosti da pod ravnopravnim uvjetima, sa svojim vršnjacima, učestvuju u procesu odgoja i obrazovanja.
Da bi se navedeno stanje promijenilo insistiramo da institucije vlasti u Kantonu Sarajevo:
- Hitno pristupe donošenju novih zakona i drugih propisa koji se odnose na proces odgoja i obrazovanja na svim nivoima, kako bi se osiguralo kvalitetno i inkluzivno obrazovanje djece i mladih sa invaliditetom;
- Obavezno uključe predstavnike Odbora u pripremu navedenih propisa za inkluzivno obrazovanje jer imaju odgovarajuća znanja i ekspertize iz ove oblasti;
- Planiraju odgovarajuća finansijska sredstva u budžetu Kantona Sarajevo za razumno prilagođavanje bez kojeg nema kvalitetnog inkluzivnog obrazovanja;
- Osigurati da kurikularna reforma i svi procesi promjena u obrazovanju uvažavaju međunarodno preuzete obaveze, što podrazumijeva dosljednu primjenu Konvencije o pravima osoba s invaliditetom i Preporuka UN Komiteta za prava osoba sa invaliditetom, koje se odnose na oblast obrazovanja;
- Kontinuirano organizovati dodatnu edukaciju odgajatelja i nastavnika s ciljem sticanja znanja i vještina potrebnih za izradu individulano obrazovnih planova koji uključuju razumno prilagođavanje prema potrebama svakog djeteta.
- Zahtjevamo od nadležnih obrazovnih institucija i vlasti da vode procese obrazovanja djece i mladih s invaliditetom uvažavajući perspektivu ljudskih prava, uljučujući i konsultujući relevantna udruženja koja predstavljaju osobe s invaliditetom.
Ova aktivnost organizovana je u okviru projekta “Ka razumijevanju pristupa invalidnosti zasnovanom na ljudskim pravima 2018-2021”, koji podržava MyRight , u okviru zajedničkih aktivnosti.
Izvor: slijepi-sa.org.ba
Foto: MyRight u BiH